Start: Benátky nad Jizerou

Start výletu je v Benátkách nad Jizerou, konec ul. U Cukrovaru u ČOV (žlutá stavba).

Půjčovna lodí Jizera, Benátky nad Labem

Vyplouváme

V Benátkách nad Jizerou je slalomová trať u provaleného jezu. Kdo má chuť a troufá si, může nasednout přímo u parkoviště pod mostem. Začátečníkům a rodinkám s dětmi doporučujeme startovat až za jezem. Z obou míst je snadný přístup k vodě, udržovaný místními vodáky. 

Půjčovna lodí Jizera

Čeká Vás příjemná plavba bez záludností, jen s občasnými lehkými peřejkami. Plavba příjemně ubíhá až ke Kačovskému mlýnu.

Najizeru.cz - půjčovna lodí Jizera

Najizeru.cz - půjčovna lodí Jizera

Najizeru.cz - půjčovna lodí Jizera

Kačovský mlýn (alternativní start)

Asi po hodině od vyplutí přichází první zastávka. Jez u Kačovského mlýna se přenáší po pravé straně, okolo klubovny rybářů. Cesta je zpevněná, výstup z vody i nástup je snadný, z malého travnatého převýšení.

Kačovský mlýn

Pokus si chcete trasu zkrátit a ušetřit si přenášení tohoto jezu, rádi Vám lodě přivezeme sem, ke Kačovskému mlýnu. Vyplouvá se z pravého břehu Jizery, hned za jezem.

Plujeme

Postupně podjedete několik mostů, první je pod R10, následují menší mosty mezi Tuřicemi - Předměřicemi a mezi Podbrahy - Sojovicemi. Jakmile podjedete frekventovaný železniční most u Otradovic, už vyhlížejte jez Káraný.

Najizeru.cz - půjčovna lodí Jizera

Půjčovna lodí Jizera, kanoe Smba 4.5

Půjčovna lodí Jizera

Jez Otradovice

Tento jez NIKDY NESJÍŽDĚJTE! Přestože může vypadat jednoduše, je zařazen na seznam smrtelně nebezpečných jezů. Přenesení je možné po levé i pravé straně. Na levém břehu jsou kousek před jezem betonové schůdky, stejně pak i za jezem. Někdo dává přednost vytažení lodi po travnatém břehu, k tomu je vhodné přistát asi 30m před jezem na pravém břehu. Asi 30m za jezem se loď opět spustí snadno po trávě do vody.


Půjčovna kanoí Jizera - jez Káraný

Říční lázně Jizerka

Hned za mostem Nový Vestec - Káraný je po pravé straně restaurace se zahrádkou a dětským koutkem. Protože v tomto místě je Jizera poměrně svižná, nezapomeňte včas otočit a přirazit ke schůdkům. Pokud se necháte proudem únést dál, budete muset při pádlování proti proudu pěkně zabrat. Z Jizerky to je do cíle v Toušeni asi 30 minut, podle toho naplánujte délku zastávky a počet piv :-) Kanoe vyneste na louku, ať mají místo další vodáci za Vámi.

Malinovka u Jizerky :-)

Říční lázně Jizerka - půjčovna lodí

Nástup u restaurace Jizerka
Jizerka - půjčovna kánoí Samba na Jizeře

Lázně Toušeň - ODDECHOFF cíl plavby

Po vyplutí od restaurace Jizerka se v poměrně svižném proudu dostanete asi po půl hodince k soutoku Jizery s Labem. Přejedete na druhý, levý břeh Labe a pojedete asi 500m po proudu. Zde je přímo u řeky (a cyklostezky) nová zahrádka s občerstvením, ODDECHOFF, tam si přijedeme pro lodě.

Oddechoff

Pokud se Vám ještě nechce končit, můžete po proudu Labe pokračovat až do Brandýsa.

Brandýs nad Labem - alternativní cíl plavby

Od soutoku Jizery s Labem,  jsou to 2 km k mostu R10 a pak necelý kilometr k rozdvojení Labe. Na špičce ostrůvku je veslařský a kajakářský klub. Levé rameno Labe vede k hrázi a elektrárně. Vy se držte pravého břehu, pravého ramene. Pravé rameno vede ke zdymadlu, cíl plavby je na pravém břehu. Vystoupení je velmi snadné, břeh je nízký a travnatý, se schůdky. Až tam budete, zavolejte, přijedeme si pro lodě.

Časová náročnost

Celý úsek Benátky - Lázně Toušeň trvá asi 5-6 hodin. Při nalodění u Kačovského mlýna se cesta zkrátí asi o hodinu. Pokud chcete jet až do Brandýsa, tak to bude trvat další hodinu.

Časový údaj je přibližný, vycházející z naší zkušenost a zkušeností našich zákazníků. Je to půměrný čas pohodového pádlovnání s dětmi. Nezahrnuje delší zastávky.

Projížďka po Labi a Proboštských jezerech

Lodě půjčujeme i k projížďkám po Labi. Je to vhodné pro ty, co na kanoi ještě neseděli nebo k vyzkoušení, jak to bude menší děti bavit. Kanoe dopravíme pod zdymadlo a zde si lodě zase vyzvedneme. Nejlepší trasa vede z Brandýsa po proudu Labe asi 2 km a pak slepým ramenem vjet do soustavy pískoven Proboštských jezer (pláže, občerstvení, ostrůvky - prostě ráj pro děti). Cesta po Labi na Proboštská jezera a zpět je vhodná i na odpolední výlet, dá se stihnou v pohodě a zástávkou na občerstvení a koupání za 3-4 hodiny. Po cestě se určitě zastavte na nové pláži na ostrůvku Labe v Brandýse.

Nástup posádky

Po Labi na Proboštská jezera

Průplav na Proboštská jezera

Po Labi na Proboštská jezera

Vylodění na proboštském ostrůvku
Proboštská jezera

Pláž na ostrůvku v Brandýse (u cyklostezky)

Pláž na ostrůvku v Brandýse

Pláž na ostrůvku v Brandýse